Courtyard Stage

DSC_0091
IMG_Waltman (47)

2022 Courtyard Stage #514 on map

August 25, Thursday (Opening Day)

            11:00 a.m.        The Pilchuck Boyz (Reggae/Rock)

            12:30 p.m.        Reptile Man

2:00 p.m.         Fair Opening Ceremony

3:45 p.m.         Joe Stoddard (Comic/Musician)

5:30 p.m.         Blue Mariah Band (Country/Variety)

7:30 p.m.         4H Awards Ceremony

 

August 26, Friday

            11:00 a.m.        Midnight Hour (R&B)

            12:30 p.m.        Arlington School of Dance

            1:45 p.m.         The Fentons (Country)

            3:45 p.m.         Eric Haines (Variety)

            5:30 p.m.         Katelyn and The Roosevelts (Blue Grass)

            7:30 p.m.         Moon Candy (Americana)

 

August 27, Saturday

            11:15 a.m.        Joe Stoddard (Comic/Musician)

            12:45 p.m.        Common Ground (Male Vocal Quintet)

            2:30 p.m.          Cowboy Buck and Elizabeth (Kid’s and Variety Music)-                                                 Farewell Show

            4:30 p.m.         The Shed Players (Country)

            6:30 p.m.         Blue Mariah Band (Country/Variety)

            8:30 p.m.         Wholesale (Instrumental Rock)

 

August 28, Sunday

            11:00 a.m.        Tarnished Brass (Pop)

12:00 p.m.       Joe Stoddard (Comic/Musician)

            1:30 p.m.         The Abbagraffs (ABBA tribute)

            3:45 p.m.         Aztec Indian Dancers

            5:30 p.m.         The Fentons (Country)

            7:30 p.m.         The Unknowns (Jazz/Blues/Swing/Pop)

 

August 29, Monday

            11:00 a.m.        Siggie the Vintage Man (Vintage Folk)

            12:30 p.m.        Danny Vernon’s “Illusions of Elvis”

            2:30 p.m.         Under the Radar (Quartet)

            3:30 p.m.         Danny Vernon’s “Illusions of Elvis”

            5:30 p.m.         Sheri Roberts Greimes w/JoMomma (Country/Blues)

            7:30 p.m.         The Sound Guys (Variety of hits)

 

August 30, Tuesday

            11:00 a.m.        New Age Flamenco (Latin/Jazz/Flamenco/Mediterranean)

            12:30 p.m.        Louie Foxx (One Man Side Show)

            2:15 p.m.         New Age Flamenco (Latin/Jazz/Flamenco/Mediterranean)

            4:00 p.m.         Southbound Hard Country

            6:00 p.m.         Good Vibes Duo (Country/Folk/Rock)

            7:45 p.m.         The Pilchuck Boyz (Reggae/Rock)

 

August 31, Wednesday         Fair is Closed

            

September 1, Thursday

            11:00 a.m.        Joe Stoddard (Comic/Musician)

            12:30 p.m.        Reptile Man

            2:00 p.m.         Louie Foxx (One Man Side Show)

3:45 p.m.         Bubble Gum Blowing Contest (sign ups at 3:30 p.m.)     

            5:30 p.m.         Sheri Roberts Greimes w/JoMomma (Country/Blues)

            7:30 p.m.         The Sound Guys (Variety of Hits)

 

September 2, Friday

            11 a.m.             Marvin Edwards (Solo Country)

            12:15 p.m.        Louie Foxx (One Man Side Show)

            1:30 p.m.         Joe Stoddard (Comic/Musician)

            2:45 p.m.         Steve the Pretty Good (Magician)

            4:00 p.m.         Blue Mariah Band (Country/Variety)

            6:00 p.m.         Monroe Community Band

            8:00 p.m.         Jeremy Abbott (Rock)

 

September 3, Saturday

            11:00 a.m.        Beth Whitney (Americana/Folk)

            12:45 p.m.        Louie Foxx (One Man Side Show)

            2:00 p.m.         Douglas County Daughters (Americana/Folk)

            3:15 p.m.         Steve the Pretty Good (Magician)

            4:15 p.m.         Inochi Taiko (Taiko Drummers)

            5:30 p.m.         Blue Mariah Band (Country/Variety)

            7:30 p.m.         Scattered Sunn (Rock)

 

September 4, Sunday

            11 a.m.             Louie Foxx (One Man Side Show)

            12:30 p.m.        Bailadores de Bronce (Mexican Folkloric Dancers)

            1:45 p.m.         Steve the Pretty Good (Magician)

            2:45 p.m.         Bailadores de Bronce (Mexican Folkloric Dancers)

            3:45 p.m.         Aztec Indian Dancers

            5:30 p.m.         Sheri Roberts Greimes w/JoMomma (Country/Blues)

            7:30 p.m.         Wholesale (Instrumental Rock)

 

 

September 5, Monday (Labor Day)

            11:00 a.m.        Applause Dance Studio

            12:30 p.m.        Eric Haines (Variety)

            2:00 p.m.         Monroe Tiny Jazz Band

            3:45 p.m.         Joe Stoddard (Comic/Musician)

            5:30 p.m.         The Sound Guys (Variety of Hits)                                                                                                                                                        

Fair Closes at 7:00 p.m.

 

 

Subject to change